MISERICORDIA

Dzień solidarności z ofiarami w Ekwadorze

EkwadorW odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka niedziela 8 maja będzie przeżywana jako dzień solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Ekwadorze. Wsparcie dla poszkodowanych w kataklizmie będzie można wyrazić poprzez modlitwę oraz ofiary składane tego dnia do puszek.

Z danych Caritas Internationalis wynika, że wskutek trzęsienia ziemi, które 16 kwietnia miało miejsce w Ekwadorze ponad 660 osób zginęło, a kilkadziesiąt tysięcy pozostaje bez dachu nad głową. Ponad 1100 budynków zostało zniszczonych, w tym 50 szkół. Zniszczeniami najbardziej dotknięte zostały miejscowości biedniejsze i słabiej zurbanizowane, leżące na wybrzeżu nadmorskim Ekwadoru.

Ludzie stracili cały swój dobytek oraz bliskich. Część kraju wygląda jak po działaniach wojennych. Przez wiele dni nie było prądu, wody i gazu. Ludzie nie mają gdzie mieszkać, koczują pod gołym niebem – powiedział Caritas Polska o. Eugeniusz Wetta, polski misjonarz, franciszkanin, od 20 lat pracujący w Ekwadorze.

Prezydent Rafael Correa szacuje, że koszty odbudowy kraju po tym największym od dziesięcioleci kataklizmie sięgną 3 miliardów dolarów. Odbudowa zaś potrwa kilka lat.

Od samego początku pomocą poszkodowanym zajmują się Caritas Ekwador oraz Caritas Internationalis, która uruchomiła na rzecz Ekwadoru międzynarodowy system pomocy.

– Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, by odpowiedzieli na apel Kościoła w Polsce. Proszę o modlitwę za tych, którzy zginęli oraz modlitwę i wsparcie dla tych, którzy zostali bez dachu nad głową, by nie tracili nadziei – powiedział dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz.

Caritas Polska w odpowiedzi na apel Caritas Ekwador, Caritas Internationalis oraz papieża Franciszka przekazała 20 tys. euro na natychmiastową pomoc dla poszkodowanych oraz rozpoczęła zbiórkę środków na ich rzecz. Zebrane podczas ogólnopolskiej zbiórki 8 maja środki zostaną wykorzystane na pomoc w konsultacji z Caritas Internationalis oraz lokalną Caritas.

Mieszkańcom Ekwadoru można pomóc za pośrednictwem Caritas Polska – składając ofiarę do puszek w niedzielę 8 maja, a także wysyłając SMS charytatywny z hasłem POMAGAM na numer 72052. Więcej informacji na stronach CARITAS Polska.