MISERICORDIA

Papież: w Europie umacniają się mury i egoizm

epa05089500 Pope Francis leads the Epiphany mass in Saint Peter's Basilica, Vatican City, 06 January 2016. An important day in the Christian calendar, Epiphany is marked annually on 06 January to honour the three kings' visit to Baby Jesus. EPA/GIORGIO ONORATI Dostawca: PAP/EPA.Papież Franciszek ostrzegł w sobotę, że w Europie umacniają się „mury”, egoizm, brak zrozumienia dla osób innego pochodzenia czy religii.

W orędziu do chrześcijan zebranych w Monachium zaapelował o „nowego europejskiego ducha” w odpowiedzi na obecne problemy.

Watykan opublikował treść przesłania wideo skierowanego przez Franciszka do uczestników monachijskiego wiecu „Razem dla Europy” na zakończenie kongresu Kościołów, wspólnot, ruchów i inicjatyw chrześcijańskich, który odbył się tam pod hasłem „Spotkanie-Pojednanie-Przyszłość”.

“Nadszedł czas, by zjednoczyć się, aby z prawdziwym europejskim duchem stawić czoło problemom naszych czasów. Oprócz niektórych widocznych murów, umacniają się te niewidoczne, które mają na celu podział tego kontynentu” – powiedział papież.

„Mury – dodał – wznoszą się w sercach osób; mury zbudowane ze strachu i agresji, braku zrozumienia dla ludzi innego pochodzenia czy przekonań religijnych”.

Są to zdaniem Franciszka „mury egoizmu politycznego i ekonomicznego”, a także brak szacunku dla życia i godności każdej osoby.

“Europa znajduje się w świecie złożonym i będącym w stałym ruchu, coraz bardziej zglobalizowanym i dlatego coraz mniej eurocentrycznym” – przypomniał.

“Jeśli uznajemy istnienie tych epokowych problemów, musimy mieć odwagę powiedzieć: potrzebujemy zmiany. Europa wezwana jest do refleksji i zastanowienia się nad tym, czy jej olbrzymie dziedzictwo, przeniknięte chrześcijaństwem, należy do muzeum czy też jest nadal zdolne inspirować kulturę i obdarować swymi skarbami całą ludzkość” – oznajmił papież.

Zaapelował o zaangażowanie na rzecz gościnności i solidarności wobec najsłabszych i pokrzywdzonych oraz budowę mostów, by przezwyciężyć konflikty „wypowiedziane i utajone”.

Papież wyraził przekonanie, że jeśli Europa chce być “rodziną narodów” musi w swym centrum umieścić troskę o człowieka i być “kontynentem otwartym i gościnnym”.